Skip to Content

Čelí americké námořnictvo obřímu kyberútoku? Srážky lodí USS McCain a USS Fitzgerald spolu souvisí, tvrdí expert

Closed
by August 23, 2017 General

V pondělí došlo ke srážce amerického torpédoborce USS John McCain s ropným tankerem u Singapuru. Od nehody se pohřešovalo deset námořníků. V úterý Spojené státy uvedly, že uvnitř torpédoborce našli potápěči těla několika příslušníků amerického námořnictva. Už v červnu zahynulo sedm amerických námořníků, když se v japonských vodách srazil torpédoborec USS Fitzgerald s nákladní lodí plující pod filipínskou vlajkou.

Psali jsme

Jak připomíná stanice Fox News, kromě toho, že byl odvolán velitel sedmé flotily, také šéf operací amerického námořnictva, admirál John Richardson, nařídil „operační přestávku” amerických plavidel po celé světě. Chce se tak prý vyhnout dalším podobným nehodám. Námořnictvo už podle jeho slov pracuje na určení faktorů, které stojí za poslední srážkou. Richardson také dodal, že námořnictvo bude provádět rozsáhlé šetření včetně přezkumu možnosti „kybernetického vniknutí nebo sabotáže”.

Richardson pro Fox News v úterý upřesnil, že jakákoliv možnost kybersabotáže nehrála v incidentu USS John S McCain „žádnou roli“. Richardson objasnil, že v tomto okamžiku neexistuje žádný důkaz o útoku hackerů, ale někteří odborníci v oblasti kybernetiky vzhledem k umístění válečných lodí tuto možnost úplně nevylučují.

Jeff Stutzman, bývalý informační vojenský odborník námořnictva, který pracuje ve zpravodajské společnosti pro kybernetickou hrozbu, se domnívá, že za srážkami „existuje něco víc než jen lidská chyba“. „Když proplouváte Malackým průlivem, neříkejte mi, že torpédoborec námořnictva nemá úplný navigační tým s plným výhledem na každé křídlo a další lidi na radaru,” řekl. Richardson navrhl přezkoumání údržby, personálu a vybavení 7. flotily v regionu. Vyzval také k novému zaměření na trénink povrchové války, který zahrnuje taktické a navigační schopnosti.

Psali jsme

Fox News také připomíná, že 17. června byla loď USS Fitzgerald těžce poškozena při srážce u pobřeží Japonska. Vody kolem Japonska jsou podle serveru považovány za přetížené a za náročné pro navigaci. V době kolize bylo moře relativně klidné a viditelnost nebyla omezená. Loď Fitzgerald plula v době srážky rychlostí asi 27 kilometrů za hodinu. Podle námořnictva jde o výkonné plavidlo s vysoce moderním radarovým systémem. Jedním z předmětů vyšetřování mělo být i to, proč se takto kvalitní loď nedokázala srážce vyhnout.

List New York Times napsal že na můstku a v bojovém informačním středisku pracují u radarů důstojníci, kteří „by měli na svých obrazovkách vidět obraz nákladní lodi.” Jeden námořník to komentoval slovy: „Mohu jen říct, že si někdo nedával pozor.” Tři vrchní velitelé na palubě USS Fitzgerald byli kvůli srážce odvoláni.

Itay Glick, zakladatel kybernetické bezpečnostní firmy s názvem Votiro, řekl serveru News.com.au, že jeho první reakcí na zprávy o kolizi USS McCain bylo, že loď mohla být napadena. Glick, který pracoval v kybernetické jednotce izraelské zpravodajské agentury, poukázal na možnost zapojení Ruska a Číny. „Nevěřím na náhody,” řekl Glick. „Obě lodě, USS McCain a USS Fitzgerald, byly součástí 7. flotily. Mezi těmito dvěma událostmi existuje vztah a mohou být spojeny,“ dodal.

Previous
Next