Skip to Content

Polscy bankowcy na saksach

Closed
by August 30, 2017 General

Nie ma ich wielu, ale można ich spotkać od Ekwadoru po Singapur. Przybywa bankowców robiących międzynarodowe kariery

Liczba Polaków w zagranicznych instytucjach finansowych nie jest duża, ale można ich spotkać w zarządach pod każdą szerokością geograficzną. Na koniec czerwca tego roku spośród 166 tys. pracowników polskiej bankowości 317 pracowało na zagranicznych posadach. Odsetek ekspatów to tylko 0,19 proc. pracowników sektora. Niewiele, ale na początku 2010 r. pracę w zagranicznych centralach i oddziałach macierzystych banków miało 129 Polaków, czyli 0,07 proc. Rośnie nie tylko liczba rodzimych finansistów, którzy otrzymują propozycje wyjazdu z kraju, ale również ranga stanowisk, jakie obejmują.

Zobacz więcej

POLSKA KADRA DOCENIONA: Paweł Rychliński 4 lata temu został szefem Mastercarda w Niemczech. Teraz dostał nowe zadanie — nadzorowanie trudnych, ale też perspektywicznych rynków: Rosji, Białorusi, Ukrainy i Turcji. To zresztą niejedyny polski menedżer, który robi karierę w tym finansowym gigancie. [FOT. TP] INNOWACJE NA DALEKIM WSCHODZIE: W 2012 r. na Daleki Wschód wyjechała Sonia Wędychowicz-Horbatowska. Dziś jest dyrektor zarządzającą w DBS Banku, największej instytucji finansowej w regionie, z placówkami od Malezji, przez Chiny po Indie, odpowiada za pion nowych technologii. Loukas Notopoulos, jest inicjatorem pożyczek internetowych w Polsce. Od
kilkunastu dni oprócz Polski, Czech i Bułgarii odpowiada również za
biznes Vivusa w Armenii i na Litwie.

Specjaliści od kart

Przed miesiącem szefem Mastercarda na Rosję, Ukrainę, Białoruś i Turcję został Paweł Rychliński, menedżer do zadań specjalnych w europejskiej części kartowego giganta. Niemal 10 lat temu przejął stery firmy w Polsce. W tym roku minie też 10 lat od debiutu karty zbliżeniowej, którą wprowadził na rynek. Obecnie 64 proc. transakcji kartowych odbywa się poprzez przyłożenie karty do czytnika. W 2013 r. Paweł Rychliński przejął odpowiedzialność za operacje Mastercarda w Niemczech. Był jednym z nielicznych Polaków, którzy objęli kierownicze stanowisko na niemieckim rynku. Jako absolwentowi germanistyki łatwiej było mu znaleźć wspólny język z podwładnymi.

Znajomość słowiańskiej duszy i charakteru mogą pomóc na nowym odcinku: czyli w krajach na wschód od Bugu. To kolejny bardzo trudny rynek. Obłożona sankcjami Rosja buduje własny system kartowy Mir. Podobnie Turcja, która, jak do niedawna Polska, chce mieć krajową kartę. Na Ukrainie sytuacja daleka jest od normalizacji. Mastercard jest zresztą prawdziwą kuźnią kadr dla polskich menedżerów. Biznesem w centralnej Europie zarządza Michał Skowronek, Bałkany nadzoruje Artur Turemka, natomiast Agnieszka Cichocka odpowiada za segment kart detalicznych na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

Pełna egzotyka

W krajach arabskich i na Dalekim Wschodzie pracuje całkiem spora grupka bankowców z Polski. Ewa Kostórkiewicz odpowiada za jakość obsługi klienta w First Gulf Bank International w Abu Dabi. Wcześniej, do 2015 r., była rzecznikiem klienta w Citi Handlowym. W sąsiednim Bahrajnie od dwóch lat przemieszkuje Wojciech Bolanowski, jeden z założycieli mBanku, później szef bankowości elektronicznej w PKO BP.

Na Zatoką Perską buduje mobile banking w Gulf International Bank. 10 godzin lotu samolotem na wschód, w Singapurze, rezyduje Sonia Wędychowicz-Horbatowska, dyrektor zarządzająca w DBS Banku, największej instytucji finansowej w regionie, z placówkami od Malezji,przez Chiny po Indie. Była szefowa detalu w Citi Handlowym odpowiada za pion nowych technologii i strategię API na wszystkich tych rynkach. Na Daleki Wschód wyjechała w 2012 r., żeby zająć się bankowością detaliczną (w tym bankowością islamską) w Standard Chartered w Malezji. Razem z nią wyjechał Adam Garbarczyk, obecnie dyrektor zarządzający, odpowiedzialny za procesy w DBS Banku.

Obydwoje mają w CV wiele lat pracy w Citi Handlowym, banku, który jest rozsadnikiem międzynarodowych karier swoich pracowników. Ostrogi zdobywał tu Rafał Juszczak, później prezes PKO BP, a od dwóch lat dyrektor zarządzającyAlfa Bankiem na Białorusi. Za granicą pracuje też spora grupa pracowników Handlowego, w tym kilkoro na eksponowanych stanowiskach. Od stycznia 2016 r. operacjami w Citi RPA zarządza Rafał Rakowiecki, wychowanek grupy. Iwona Dudzińska, szefowa Citi Service Center Poland, odpowiada za Centrum Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy w regionie EMEA.

Na tych samych rynkach, tylko rozwojem produktu dla firm w segmencie commerce, kieruje Piotr Tymiński. Prawdziwą obywatelką świata jest Elżbieta Czetwertyńska, szefowa Citibanku w Ekwadorze. Urodziła się w Polsce, gdzie skończyła szkołę. Po studiach w Anglii zaczęła pracę w Citigroup w Ekwadorze, potem na Dominikanie, później były USA. Na 10 lat wróciła do Polski, żeby cztery lata temu objąć placówkę w Kolumbii, skąd następnie przeniosła się do Ekwadoru i zarządza korporacyjnym biznesem grupy w całym regionie.

Warszawa w Bukareszcie

Po drugiej stronie globu, w Rumunii, od sześciu lat pracuje Sebastian Kucharek, szef bankowości transakcyjnej i skarbca w Citibank Romania. Od kilku miesięcyw Bukareszcie mieszka Ryszard Drużyński, wiceprezes BCR Banku, z grupy Erstebanku, szef IT. Do największej instytucji finansowej na rumuńskim rynku trafił z konkurencyjnej austriackiej grupy — Raiffeisen.

Piotr Drużyński od 2004 r. odpowiadał za pion IT w Raiffeisen Bank Polska. Kilka ulic dalej od siedziby BCR rezyduje Michał Szczurek, od pięciu lat prezes rumuńskiego ING Banku. W zarządzie ING Direct we Francji zasiada Ilona Dzierżanowska, jako szef operacji banku. W centrali holenderskiej grupy wysokie miejsce zajmuje Małgorzata Kołakowska, była prezes Banku Śląskiego, która zarządza międzynarodową korporacyjną siecią ING. Na finansowym rynku dobrze radzą sobie też byli bankowcy.

Loukas Notopoulos, ojciec chrzestny pożyczek internetowych w Polsce, od ponad roku kieruje operacjami Vivusa w regionie. Od minionego tygodnia nadzoruje również rynki armeński i litewski. Za osiem krajów w grupie IPF Digital od kilku miesięcy odpowiada Joanna Izdebska. Kolejny były bankowiec, Michał Panowicz, zarządza niemieckim fintechem — Kreditech.

© ℗

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Previous
Next