Skip to Content

Tuesday, December 10th, 2019

Při výrobě palmového oleje zneužíváte dětskou práci, obviňuje Amnesty nadnárodní giganty

Closed
by November 30, 2016 General

před 33 minutami

Organizace Amnesty International ve středu zveřejnila zprávu, podle níž na plantážích v Indonésii a na Sumatře pracují i osmi až čtrnáctileté děti. Plantáže patří dceřiným firmám singapurské společnosti Wilmar, která náleží ke gigantům na trhu palmového oleje. Organizace proto obviňuje ze zneužívání dětské práce devět nadnárodních společností, které obchodují se zbožím obsahujícím palmový olej. Patří k nim Unilever, Colgate-Palmolice, Kellogg’s nebo Nestle.

Hlavní zprávy

Jakarta – Věhlasné nadnárodní společnosti obchodují s kosmetikou a zbožím obsahujícím palmový olej, při jehož výrobě dochází ke zneužívání dětské práce na plantážích v Indonésii. Uvádí se to ve zprávě, kterou ve středu zveřejnila organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI).

Na plantážích v provincii Kalimantan a na Sumatře pracují podle AI i osmi až čtrnáctileté děti. Nejsou nijak chráněné před pesticidy a přenášejí pytle vážící 12 až 25 kilogramů. Některé pracují na plantážích, namísto aby chodily do školy. Ženy jsou na plantážích nuceny k dlouhým směnám pod hrozbou snížení mzdy, která je pod minimální úrovní a v krajních případech činí jen 2,5 dolarů (asi 64 Kč) za den dřiny.

Plantáže patří dceřiným firmám singapurské společnosti Wilmar, která náleží ke gigantům na trhu palmového oleje. Sedm z devíti nadnárodních společností, zmíněných ve zprávě, podle AI připustilo, že kupuje palmový olej od Wilmaru.

Palmový olej se používá v široké škále zboží sahající od arašídové pomazánky přes čokoládu a kosmetiku po zubní pasty a zmrzlinu. Firmy jako Unilever, Colgate-Palmolive, Kellogg’s a Nestle ujišťují spotřebitele, že jde o “udržitelný” palmový olej, tedy že výroba neničí pralesy, respektuje životní prostředí a místní obyvatele. Avšak podle organizace “není nic udržitelného v palmovém oleji vyráběném za pomoci dětské a nucené práce”.

Společnosti “zavírají oči nad vykořisťováním pracovníků ve výrobním řetězci” a “těží z žalostných nezákonných praktik”, tvrdí zpráva, opírající se o rozhovory se 120 pracovníky na plantážích. Zjištěné poznatky by “šokovaly kteréhokoliv spotřebitele, který si myslí, že dělá etickou volbu, když si vybírá zboží s tvrzením o udržitelném palmovém oleji”, uvedla Meghna Abrahamová z AI.

“Něco není v pořádku, když devět společností, které loni dosáhly celkového obratu 325 miliard dolarů, není s to něco udělat s brutálním zacházením s pracovníky při výrobě palmového oleje,” řekla.

Společnost Wilmar v reakci připustila problémy, ujistila však, že již začala s “interním šetřením” ohledně vytýkaných praktik v řetězci dodavatelů. Jiné firmy však podle AI přehmaty popřely.

Větším problémem než potraviny s palmovým olejem jsou biopaliva, palmový olej je jako palivo velmi škodlivý, říká tropický biolog a entomolog Novotný. | Video: Daniela Drtinová |  24:44

autor: ČTK

Previous
Next