Skip to Content

Raketový torpédoborec se u Singapuru srazil s tankerem, 10 námořníků se pohřešuje

Closed
by August 21, 2017 General

SINGAPUR/PRAHA V 6:24 ráno japonského času (23:24 SEČ) se na východ od Singapuru srazil americký raketový křižník USS John S. McCain (DDG 56) s tankerem Alnic MC, plujícím pod vlajkou Libérie. Po srážce se zranilo pět amerických námořníků, 10 se jich pohřešuje. Probíhají pátrací a záchranné operace.

21.srpna 2017 v 01:56, příspěvek archivován: 21.srpna 2017 v 02:42

NBC NEWS: USS McCain collided with Alnic MC, a tanker built in 2008 that flies under the Liberian flag. https://t.co/DBRjV9PlTY

Torpédoborec má poškozenou záď a posádka na třech místech bojuje s vodou, která dovnitř proudí z proraženého trupu, uvedl server navytimes.com. Zatím není známo jak poškozený je 183 metrů dlouhý tanker.

Americký válečný torpédoborec John S. McCain vezoucí dálkově řízené rakety se s obchodní lodí srazil, když mířil do singapurského přístavu. I přes poškození pluje vlastními silami dál směrem k přístavu, uvedlo námořnictvo.

Na místě zasahují singapurské vojenské, policejní a záchranářské vrtulníky a lodě. Americké námořnictvo nasadilo vrtulníky SH-60 Seahawk a konvertoplány MV-22 Osprey z výsadkové lodi USS America. Záchranné akci asistuje pobřežní stráž a malajské složky, protože ke srážce došlo v malajských vodách Jihočínského moře. Během dvou posledních měsíců jde již o druhou podobnou nehodu americké válečné lodi.

Torpédoborec USS John S. McCain je pojmenován po dvou admirálech stejného jména – dědečkovi a otci současného republikánského senátora Johna McCaina. Podle údajů amerického námořnictva byla loď, která patří k jeho 7. flotile a jejíž posádku tvoří obvykle 230 námořníků, po srážce schopna další plavby. JohnMcCain na twitteru uvedl, že se za námořníky modlí.

21.srpna 2017 v 02:02, příspěvek archivován: 21.srpna 2017 v 02:51

Cindy & I are keeping America’s sailors aboard the USS John S McCain in our prayers tonight – appreciate the work of search & rescue crews https://t.co/jzk9giXbfg

Tanker převážel 12 tisíc tun ropy, ta při srážce do moře neunikla, potvrdila jeho posádka telefonicky agentuře Reuters. Podle informací singapurských úřadů na tankeru nejsou žádní zranění a lodní provoz v oblasti není narušen.

Letos v červnu zahynulo sedm amerických námořníků při srážce torpédoborce Fitzgerald s nákladní lodí plující pod filipínskou vlajkou v japonských vodách poblíž přístavu Jokosuka. Na americkém plavidle bylo přes 200 námořníků a většina z nich spala v kabinách, z nichž některé zaplavila voda.

Previous
Next