Skip to Content

Friday, September 18th, 2020

Singapur zamawia nowe śmigłowce

Closed
by November 7, 2016 General
Singapur zamawia nowe śmigłowce - niezalezna.pl

foto: mat. pras.

Ministerstwo Obrony Narodowej Singapuru poinformowało dziś o podpisaniu umowy z francuskim konsorcjum Airbus Helicopters na zakup wojskowych śmigłowców H225 Caracal. Jednocześnie parafowano również umowę z amerykańskim koncernem Boeing Company na dostawę ciężkich śmigłowców CH-47F Chinook.

Szczegóły porozumień są tajne. Wiadomo jedynie, że śmigłowcami H225 Caracal i jednostkami CH-47F Chinook singapurskie ministerstwo obrony chce zastąpić w armii wysłużone samoloty Super Puma, będące nieprzerwanie w służbie od ponad 30 lat. 

Nowe śmigłowce pozwolą RSAF (Siłom Powietrznym Singapuru) na skuteczne sprostanie zadaniom w zakresie poszukiwań i ratownictwa (SAR), ewakuacji medycznej drogą lotniczą (AME) czy operacjach humanitarnych i niesienia pomocy ofiarom katastrof – czytamy w oficjalnym komunikacie singapurskiego MON-u.

Jak podaje Airbus Helicopters, Singapur będzie ósmym użytkownikiem śmigłowców H225M Caracal. Do dziś Francja, Brazylia, Meksyk, Malezja, Indonezja, Tajlandia i Kuwejt zamówiły 138 tych maszyn.

Z kolei amerykańskie ciężkie śmigłowce CH-47F Chinook są wykorzystywane w 10 armiach świata, m.in. w Japonii, Wielkiej Brytanii oraz w Egipcie. 

Previous
Next