Skip to Content

Thursday, October 17th, 2019

Tuloksia, rahapelejä ja tv-urheilua

Closed
by July 27, 2017 General

Ampumaurheilu

Baku, Azerbaidzhan:

EM-kilpailut:

Miehet:

Trap, 125 kiekkoa+finaali: 1) David Kostelecky Tshekki 45 (sivuaa EE:tä) (120+13), 2) Josip Glasnovic Kroatia 44 (120+12), 3) Giovanni Cernogoraz Kroatia 35 (119), … 11) Vesa Törnroos 117, 29) Eemil Pirttisalo 113, 41) Jukka Laakso 110.

Joukkuekisa: 1) Portugali 351, 2) Kroatia 350, 3) Tshekki 348, … 6) Suomi 340.

Pojat:

Trap, 125 kiekkoa+finaali: 1) Vili Kopra Suomi 41 (poikien ME) (117), 2) Teo Petroni Italia 35 (115), 3) Emanuele Buccolieri Italia 28 (118), …7) Matias Koivu Suomi 111/0, 21) Niko Kopra 101.

Joukkuekisa: 1) Italia 342, 2) Suomi 329, 3) Ranska 322.

Tytöt:

50m pienoiskiväärin 3×20 ls+finaali: 1) Anna Ilina Ukraina 453,8 (sivuaa tyttöjen EE:tä) (569), 2) Jenny Stene Norja 452,6 (572), 3) Milica Babic Serbia 442,1 (580),… 10) Marianne Palo 568, 28) Henna Viljanen 562, 45) Mira Mäkelä 555.

Joukkuekisa: 1) Norja 1712, 2) Venäjä 1696, 3) Itävalta 1695, …10) Suomi 1685.

Autourheilu

Jyväskylä:

MM-sarjan kauden 9/13 kilpailu:

Tilanne 1/25 erikoiskokeen jälkeen: 1) Ott Tänak Viro, Ford 1.44,1, 2) Thierry Neuville Belgia, Hyundai jäljessä 1,1 sekuntia, 3) Sebastien Ogier Ranska, Ford –1,5, 4) Craig Breen Irlanti, Citroen –1,6, 5) Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila Suomi, Toyota –2,2, 6) Hayden Paddon Uusi-Seelanti, Hyundai –2,5, 7) Juho Hänninen/Kaj Lindström Suomi, Toyota –2,7, 8) Kris Meeke Britannia, Citroen –3,0, 9) Elfyn Evans Britannia, Ford –3,1, 10) Daniel Sordo Espanja, Hyundai –3,5,…12) Teemu Suninen/Mikko Markkula Suomi, Ford –5,4, 13) Esapekka Lappi/Janne Ferm Suomi, Toyota –5,7.

Ralli jatkuu perjantaina. Kisa päättyy sunnuntaina.

Jalkapallo

Naisten EM-turnaus:

Islanti–Itävalta 0–3 (0–2)

Sveitsi–Ranska 1–1 (1–0)

Itävalta ja Ranska pudotuspeleihin.

Santa Clara, Kalifornia:

Pohjois- ja Keski-Amerikan sekä Karibian alueen mestaruusturnaus:

Loppuottelu:

USA–Jamaika 2–1 (1–0)

USA voitti kuudennen kerran mestaruuden. Meksiko on voittanut turnauksen seitsemän kertaa.

Pohjois-Amerikan MLS:

Philadelphia–Columbus 3–0

(C: Jukka Raitala pelasi 90 minuuttia)

Washington:

Barcelona–Manchester United 1–0 (1–0).

Miami:

Paris Saint-Germain–Juventus 2–3 (0–1)

Singapore:

Bayern München–Inter 0–2 (0–2)

Pesäpallo

Miesten Superpesis:

Imatra–Sotkamo 0–2 (0–1, 2–3)

Alajärvi–Kouvola 0–2 (4–8, 1–6)

Raahe–Kankaanpää 2–0 (7–3, 4–3)

Seinäjoki–Vimpeli 0–2 (4–5, 2–8)

Joensuu–Koskenkorva 2–0 (10–1, 8–2)

Oulu–Kitee 1–2 (5–6, 6–5, 0–0, 1–3)

Hyvinkää–Kempele 1–0 (13–0, 1–1)

Rullahiihto

Sandnes, Norja:

Rullahiihdon kansainväliset kilpailut:

Naiset, 7,5 km ylämäkihiihto vapaalla: 1) Charlotte Kalla Ruotsi 33.18,3, 2) Heidi Weng Norja jäljessä 40,3 sekuntia, 3) Marit Björgen Norja –1.50,5, …suomalaisia: 5) Krista Pärmäkoski –2.47,0, 30) Mari Laukkanen –7.17,8.

Miehet, 7,5 km ylämäkihiihto vapaalla: 1) Hans Christer Holund Norja 27.37,6, 2) Simen Hegstad Krüger Norja –1.13,9, 3) Matti Heikkinen Suomi –1.25,6, …muita suomalaisia: 22) Heikki Korpela –4.05,5, 35) Iivo Niskanen –5.04,2.

Salibandy

Wroclaw, Puola:

World Games:

Suomi–Tshekki 4–2 (1–1, 1–1, 2–0)

Suunnistus

Kuhmo:

Kainuun Rastiviikko, päivä 2/4:

Miehet:

10,3 km: 1) Fredric Portin PR 1.05.50, 2) Aleksi Karppinen IkNV 1.06.12, 3) Aaro Asikainen KR 1.06.44, 4) Timo Sild Koovee Viro 1.08.14, 5) Toni Saari VaajTe 1.08.19.

Tilanne: 1) Portin 2.09.20, 2) Asikainen 2.12.15, 3) Olli-Markus Taivainen Navi 2.13.12, 4) Sild 2.14.20, 5) Karppinen 2.14.24, 6) Saari 2.15.50.

Naiset:

7,8 km: 1) Sanni Kivelä AngA 1.08.38, 2) Outi Hytönen KangSK 1.09.56, 3) Marttiina Joensuu Pohjant 1.10.37, 4) Silja Kauppinen KR 1.13.22, 5) Sanna Kauppila AngA 1.16.04.

Tilanne: 1) Kivelä 2.07.51, 2) Joensuu 2.09.59, 3) Hytönen 2.10.45, 4) Kauppinen 2.12.58, 5) Sari Nurmela VeVe 2.20.50, 6) Anne-Mari Leskinen Lynx 2.24.55.

Wroclaw, Puola:

World Games -kilpailut:

Sprinttiviesti: 1) Tanska 1.02.57 (Cecilia Friberg Klysner, Andreas Hougaard Boesen, Sören Bobach, Maja Alm), 2) Sveitsi 1.03.23 (Elena Roos, Florian Howald, Matthias Kyburz, Sabine Hauswirth), 3) Venäjä 1.03.37 (Natalia Gemperle, Dmitri Tsvetkov, Andrei Hramov, Galina Vinogradova), 4) Ruotsi 1.04.13, 5) Britannia 1.04.28, 6) Tshekki 1.05.20, 7) Puola 1.05.20, 8) Suomi 1.05.33 (Sari Anttonen, Jesse Laukkarinen, Elias Kuukka, Marika Teini).

Tennis

Tampere:

ATP-haastajaturnaus:

Naiset:

Kaksinpelin 2. kierrosta: Marie Benoit Belgia (1)–Verena Meliss Italia 6–3, 6–2, Bojana Marinkovic Serbia (2)–Giorgia Testa Italia 6–0, 6–1, Daiana Negreanu Romania (3)–Kyra Shroff Intia luovutus, Clothilde de Bernardi Ranska (7)–Monica Malinen Suomi (villi kortti) 6–0, 6–3, Monika Kilnarova Tshekki (5)–Rebecca Gustafson Ruotsi 6–3, 6–0, Kristina Schmiedlova Slovakia (5)–Andrea Raaholt Norja 7–5, 7–6 (7), Piia Suomalainen Suomi (7)–Csilla Argyelan Unkari 7–5, 6–3, Estelle Cascino Ranska (2)–Barbora Miklova Tshekki 6–2, 6–3.

Suomalainen kohtaa puolivälierissä Ranskan Cascinon.

Nelinpelin puolivälieriä:

Mariana Drazic Kroatia/Bojana Marinkovic Serbia–Ella Leivo/Saana Saarteinen Suomi 6–1, 6–2, Marie Benoit Belgia/Estelle Cascino Ranska–Mariella Minetti/Julita Saner Ruotsi 6–2, 6–2, Ella Haavisto/Liisa Vehviläinen Suomi–Jade Lewis Uusi-Seelanti/Barbora Miklova Tshekki (4) luovutus.

Haavisto/Vehviläinen kohtaavat välierissä Venäjän Anna Jakovlevan ja Ukrainan Gjulnara Nazarovan.

Miehet:

Kaksinpelin 2. kierrosta: Inigo Cervantes Espanja–Ramirez Hidalgo Espanja (4) 4–6, 6–3, 6–4, Tallon Griekspoor Hollanti–Elias Ymer Ruotsi 6–3, 6–4, Aleksei Vatutin Venäjä–Fred Simonsson Ruotsi (villi kortti) 6–3, 6–2, Sebastian Ofner Itävalta (2)–Cem Ilkel Turkki 6–2, 6–3.

Uinti

Budapest, Unkari:

MM-kilpailut, pitkä rata (50 m):

Alkuerien suomalaislajit (16 parasta välieriin):

Miehet:

200 m ru: 1) Anton Tshupkov Venäjä 2.08,23, 2) Ross Murdoch Britannia 2.08,98, 3) Ippei Watanabe Japani 2.09,30,…22) Matti Mattsson Suomi 2.12,66.

Mattsson karsiutui välieristä.

Naiset:

100 m vu: 1) Sarah Sjöström Ruotsi 53,01, 2) Pernille Blume Tanska 53,13, 3) Simone Manuel USA 53,17,…31) Lotta Nevalainen Suomi 56,31.

Nevalainen karsiutui välieristä.

200 m ru: 1) Molly Renshaw Britannia 2.24,03, 2) Lilly King USA 2.24,28, 3) Taylor McKeown Autralia 2.24,31,…16) Jenna Laukkanen Suomi 2.28,59.

Laukkanen selviytyi välieriin.

Välierät (8 parasta finaaliin):

Naiset:

200 m ru: 1) Julija Jefimova Venäjä 2.21,49, 2) Bethany Galat USA 2.18,86, 3) Taylor McKeown Australia 2.22,10,…16) Jenna Laukkanen Suomi 2.27,77.

Loppukilpailut:

Miehet:

100 m vu: 1) Caeleb Remel Dressel USA 47,17, 2) Nathan Adrian USA 47,87, 3) Mehdy Metella Ranska 47,89.

200 m sku: 1) Chase Kalisz USA 1.55,56, 2) Kosuke Hagino Japani 1.56,01, 3) Shun Wang Kiina 1.56,28.

Naiset:

50 m su: 1) Etiene Medeiros Brasilia 27,14, 2) Yuanhui Fu Kiina 27,15, 3) Aliaksandra Herasimenia Valko-Venäjä 27,23.

200 m pu: 1) Mireia Belmonte Espanja 2.05,26, 2) Franziska Hentke 2.05,39, 3) Katinka Hosszu Unkari 2.06,02.

4×200 m vu: 1) USA (Leah Smith, Mallory Comerford, Melanie Margalis, Katie Ledecky) 7.43,39, 2) Kiina 7.44,96, 3) Australia 7.48,51.

Rahapelejä

Keno 30/17

Torstai 27. 7.

Ilta-arvonta: 9, 11, 13, 15, 17, 20, 22, 25, 36, 38, 40, 49, 52, 54, 56, 59, 61, 62, 63, 64.

Kunkkunumero: 59.

Päiväarvonta: 4, 5, 9, 17, 20, 23, 25, 26, 27, 29, 34, 36, 40, 44, 49, 53, 59, 60, 63, 70.

Kunkkunumero: 23.

Vikinglotto 30/17

Keskiviikko 26. 7.

Päänumerot: 11, 12, 30, 37, 40, 47.

Vikingnumero: 1.

Plusnumero: 13.

Keskiviikko-Jokeri 30/17

Keskiviikko 26. 7.

Jokerinumero: 4 6 3 9 3 6 4.

Tv-urheilua

Yle TV2

19.00 Uinnin MM.

Nelonen

20.30 Suomen MM-ralli: EK13 Harju 2.

23.45 Suomen MM-ralli (kooste).

Ruutu+ Urheilu 1

23.25 Suomen MM-ralli (kooste).

Ruutu+ Urheilu 2

20.30 Suomen MM-ralli: EK13 Harju 2.

C More Max

11.00 ja 15.00 F1: Vapaat harj., Unkari.

19.00 Ravit: Toto4, Ylivieska.

C More Sport 1

12.00–20.30 Tennis: ATP 500, Hampuri.

22.00 PGA Tour: Canadian Open.

C More Golf

14.00 PGA Tour: Canadian Open.

Eurosport 1

10.30 ja 18.30 Uinnin MM.

Eurosport 2

21.15 Mäkihypyn kesä-GP: Karsinta, Hinterzarten.

Viasat Urheilu

21.00 World Matchplay of Darts.

Viasat Golf

12.00 ja 16.00 European Tour: European Open.

14.00 ja 19.00 The Senior Open Championship.

22.00 US Girls’ Junior Championship.

Previous
Next