Skip to Content

Monday, February 24th, 2020

UOKiK ostrzega przed “inwestycjami” alternatywnymi. Na celowniku m.in. kryptowaluty

Closed
by December 19, 2017 General

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzega przed oszustwami i “inwestycjami alternatywnymi”. Wśród nich wymienia m.in. piramidy finansowe, kryptowaluty i przedmioty kolekcjonerskie w postaci alkoholi i zegarków.

Urząd zwraca uwagę, że w internecie, w tym w mediach społecznościowych, w innych środkach przekazu oraz na tzw. “eventach”, często z udziałem znanych celebrytów, jesteśmy zalewani coraz bardziej agresywnym marketingiem zawierającym obietnice łatwego, szybkiego i wysokiego zysku.

“Padające w nich hasła, takie jak np.: <>, <>, <>, są najczęściej próbami namówienia nas na ryzykowne inwestycje” – czytamy w komunikacie.

UOKiK zaznacza by uważać na oferty łatwego i szybkiego zysku w zamian za kupno pakietów inwestycyjnych. – Takie obietnice istnieją tylko w reklamach. Bądź czujny, gdy ktoś obiecuje pieniądze za to, że namówisz inne osoby. To może być piramida finansowa – komentuje Marek Niechciał, prezes UOKiK.

UOKiK: uwaga na kryptowaluty

UOKiK ostrzega też przed kryptowalutami. Przypomina, że komunikaty w sprawie ryzyka związanego z “walutami” wirtualnymi wydali: NBP i KNF oraz Generalny Inspektor Informacji Finansowej. Wskazano w nich na różnorakie ryzyka związane z wykorzystywaniem “walut wirtualnych”, w tym między innymi takie jak: ryzyko związane z możliwością utraty środków z powodu kradzieży wirtualnej, ryzyko związane z brakiem gwarancji (brak gwarancji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego), ryzyko związane z możliwością oszustwa, ryzyko związane z dużą zmianą ceny, czy ryzyko wykorzystania w działaniach przestępczych, m.in. w procederze prania pieniędzy.

“Z uwagi na ogromny wzrost wartości najpopularniejszych kryptowalut, różne inwestycje alternatywne przyciągają osoby bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w inwestowaniu. To powoduje, że mogą paść ofiarą oszustów, którzy wykorzystują ich niewiedzę, naiwność i wiarę w szybki zysk” – napisano w komunikacie.

W komunikacie przekazano też, że prezes UOKiK prowadzi postępowania w związku z działalnością 11 podmiotów:

1.FutureNet, FutureAdPro na Wyspach Marshalla – portale oferujące w zamian za opłatę – nabywanie pakietów reklam. Zgodnie z informacjami na stronie spółki, musisz kupić pakiet i namówić inne osoby do udziału.

2.Netleaders, CL Singapore w Singapurze – firmy zachęcają do inwestycji, która ma polegać na zakupie licencji na wytwarzanie DasCoin. Kryptowaluta DasCoin nie istnieje, organizatorzy dopiero obiecują rozpoczęcie jej „wydobycia”.

3.One Life Network z Belizezachęca do kupowania „pakietów edukacyjnych” OneLife lub OneAcademy, obiecuje możliwość otrzymywania korzyści materialnych za wprowadzenie innych osób do systemu.

4.Mart Diamonds w Warszawie – spółka, która oferuje inwestycje w diamenty. Powiązana z Grupą Finansową Proventus Herman i Wspólnicy oraz Prevalue Cooperative Owners.

5. Grupa Finansowa Proventus Herman i Wspólnicy w Katowicach – proponuje konsumentom inwestycje w diamenty, prowadzą akcję pozyskiwania klientów dla innych podmiotów.

6. Prevalue Cooperative Owners Spółdzielnia Właścicieli Majątku w Warszawie – Spółdzielnia oferuje „Klubowe Bonusy Członkowskie – naliczane od obrotu klubowego wynikającego z pośrednictwa w oferowaniu rekomendowanych produktów i udziałów.”

7. Fundacja Berkeley w Łodzi – funkcjonuje na zasadzie tzw. „łańcuszka mailowego” – dostajesz prośbę o przekazanie datku dla tej fundacji i polecasz ją innym, a następnie zostajesz jej „podopiecznym”.

8. Questra Holding Inc. na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, Questra World Global S.L. w Hiszpanii, Atlantic Global Asset Management w Republice Zielonego Przylądka – oferuje zakup pakietów inwestycyjnych, obiecuje wysokie zyski i możliwość „zarabiania” na sprzedaży firm i namawianiu innych osób.

9. Gold I Global Online Limited z siedzibą w Londynie – prowadzi działalność jako Global InterGold. Proponuje kupno złota inwestycyjnego, jednocześnie oferując korzyści za zachęcenie innych do przystąpienia do systemu lub jego promocję.

10. Goldsaver – oferuje kupno złota inwestycyjnego za bardzo niewielkie wpłaty, jednocześnie zachęcając do jego przechowywania niskimi kosztami. 05.12.2016 r. prezes UOKiK zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa.

11.Lyoness – oferuje korzyści materialne, które są uzależnione od wprowadzania innych osób do programu. Wcześniej uczestnik wpłaca zaliczki na zakup bonów lub kart podarunkowych bądź dokonuje zakupów u partnerów handlowych.

WARTO WIEDZIEĆ:

\n”,”provider”:”OnettvVideo”,”url”:”http://onet.tv/b/biznes/czy-kryptowaluty-zagoszcza-w-bankach/5mdgst”},”caption”:”Czy kryptowaluty zagoszczą w bankach?”,”publicationId”:{“type”:”pulsembed”,”pulsembed”:{“client”:”82636bf3-ce70-4194-99c8-c29505503ac0″,”id”:”Hkx5G_IzG”}}}”

>

Previous
Next