Skip to Content

Zderzenie amerykańskiego niszczyciela z tankowcem. Zaginęli marynarze

Closed
by August 21, 2017 General


Dziesięciu marynarzy zaginęło po tym, jak amerykański niszczyciel rakietowy USS John S. McCain zderzył się w poniedziałek rano z liberyjskim tankowcem na malezyjskich wodach terytorialnych na wschód od Singapuru. Pięciu marynarzy jest rannych.

Amerykańska marynarka wojenna napisała w oświadczeniu, że do zderzenia doszło, kiedy niszczyciel odbywał rutynowy kurs do portu w Singapurze.

“Pierwsze doniesienia wskazują, że [niszczyciel – przyp. red.] John S. McCain doznał uszkodzenia lewej burty” – napisano. “Zaginęło dziesięciu marynarzy, a pięciu jest rannych”.

Dużych rozmiarów wgniecenie

W rejonie trwa teraz akcja poszukiwawczo-ratunkowa. Biorą w niej udział okręty Singapuru, śmigłowce, holownik oraz samolot US Navy. Malezyjskie władze oświadczyły, że do zderzenia doszło na terenie ich wód terytorialnych na Morzu Południowochińskim i że biorą udział w akcji ratunkowo poszukiwawczej.

Na zdjęciach zamieszczonych przez malezyjską marynarkę wojenną widać dużych rozmiarów wgniecenie w burcie USS Johna S. McCaina.

Uszkodzony niszczyciel płynie teraz samodzielnie do portu w Singapurze.


Źródło: Twitter / Royal Malaysian Navy
Wgniecenie w burcie niszczyciela USS John S. McCain

Tankowiec pełen paliwa

Płynący pod liberyjską banderą tankowiec Alnic MC to 183-metrowa jednostka służąca do transportu paliw i substancji chemicznych o pojemności ponad 50 tysięcy ton.

Agencja Reutera pisze, że po raz ostatni transponder tej jednostki wysłał sygnał w niedzielę o godzinie 22.58 lokalnego czasu. Zatrzymał się około 10-20 kilometrów od wschodniego wybrzeża półwyspu Pengerang w Malezji.

Członek załogi Alnic MC powiedział w telefonicznej rozmowie z Agencją Reutera, że jednostka transportuje blisko 12 tysięcy ton paliwa z Tajwanu do Singapuru, ale w wyniku zderzenia na szczęście nie doszło do wycieku.

– Mamy uszkodzenie zaworu – powiedział członek załogi, który chciał zachować anonimowość.


Źródło: Twitter / Royal Malaysian Navy
Liberyjski tankowiec po zderzeniu z amerykańskim niszczycielem

Historia się powtarza

Niszczyciel USS John S. McCain nosi imię na cześć ojca i dziadka amerykańskiego senatora Johna McCaina. Obaj byli admirałami i służyli w US Navy.

McCain we wpisie na Twitterze zapewnił, że razem z żoną modli się za załogę niszczyciela.

Prezydent USA Donald Trump napisał z kolei, że jego “myśli i modlitwy są przy marynarzach na pokładzie”.

Zderzenie niszczyciela z tankowcem to już druga kolizja z udziałem okrętu wojennego USA na Pacyfiku w przeciągu ostatnich dwóch miesięcy. W czerwcu siedmiu marynarzy USA zginęło w rezultacie zderzenia niszczyciela USS Fitzgerald z filipińskim kontenerowcem na wodach w pobliżu Japonii.

Dowództwo marynarki USA po tym incydencie zwolniło z funkcji kapitana niszczyciela i postanowiło ukarać marynarzy odpowiedzialnych za błędy w nawigacji.


Źródło: tvn24.pl
Do zderzenia niszczyciela i tankowca doszło u wybrzeży Malezji

Autor: pqv,pk//now/jb
/
Źródło: PAP, Reuters

Previous
Next